Veel gestelde vragen over de verkiezingen Europees Parlement

Wij geven u hier antwoord op vragen over waar en hoe u kunt stemmen, over uw stempas, machtigingen, volmacht en nog veel meer:

Wie mag er stemmen?

U mag stemmen voor de leden van het Europees Parlement als u aan de volgende voorwaarden voldoet:

 • u heeft de Nederlandse nationaliteit of de nationaliteit van een ander land van de Europese Unie (EU)
 • op 23 mei  2019 (datum verkiezing)  bent u 18 jaar of ouder
 • u staat op de dag van de kandidaatstelling (9 april 2019) ingeschreven in de gemeente Zaltbommel

Wat heb ik nodig om te stemmen?

U heeft voor de verkiezing op 23 mei een stempas nodig. En een legitimatiebewijs dat niet langer dan vijf jaar is verlopen (uiterlijk 24 mei 2014). 

Wanneer ontvang ik mijn stempas?

 • u ontvangt uiterlijk 4 mei 2019 uw stempas. De stempas toont aan dat u mag stemmen. Zonder de stempas kunt u uw stem niet uitbrengen. Vergeet u daarom uw stempas niet mee te brengen als u gaat stemmen! Neem bij het stemmen ook een identiteitsbewijs mee (bijvoorbeeld paspoort, identiteitskaart of rijbewijs). U bent verplicht dit te tonen aan de voorzitter van het stembureau.
 • als u de nationaliteit van een andere lidstaat van de Europese Unie heeft  én u zich heeft laten registreren met een formulier 'Verklaring stemmen voor Europees Parlement in Nederland' (PDF, 46.9 kB) ontvangt u ook een stempas

Ik ben mijn stempas kwijt. Kan ik toch stemmen?

Zonder stempas kunt u uw stem niet uitbrengen. Het is daarom van groot belang dat u de stempas niet vergeet mee te nemen. Mocht u een stempas kwijtraken dan kunt u tot uiterlijk maandag 20 mei 2019 schriftelijk een vervangende stempas aanvragen. Tot woensdag 22 mei 2019 12.00 uur, kunt u een vervangende stempas aanvragen bij het loket Burgerzaken op het gemeentekantoor. Mocht u alsnog uw ‘oude’ stempas terugvinden dan kunt u daarmee niet stemmen; dat kan alleen met de nieuwe stempas.

Mijn identiteitsbewijs is verlopen. Kan ik toch stemmen?

Een Nederlands legitimatiebewijs mag, om te kunnen stemmen, op de dag van de stemming maximaal vijf jaar verlopen zijn. Het identiteitsbewijs mag dus geldig zijn tot en met 24 mei 2014 of elke latere datum. Als identiteitsbewijs gelden:

 • nederlandse paspoorten, rijbewijzen of identiteitskaarten
 • paspoorten, rijbewijzen of identiteitskaarten uitgegeven door lidstaten van de Europese Unie en Liechtenstein, IJsland en Noorwegen
 • nederlandse verblijfsdocumenten
 • nederlandse documenten voor geprivilegieerden

Is uw identiteitsbewijs verlopen en wilt u toch uw stem uitbrengen? Vraag dan tijdig een nieuw identiteitsbewijs aan bij de gemeente. Dit duurt maximaal 5 werkdagen.

Waar kan ik stemmen?

Onze gemeente kent 19 stemlokalen en één mobiel stembureau. U mag met uw stempassen overal in onze gemeente stemmen. Hier ziet u een overzicht van onze stemlokalen:

 • Stadhuis/In de Roos, Markt 10-12, Zaltbommel
 • Cultureel Café brede school ‘De Waluwe’, Prins Clausstraat 2, Zaltbommel (ingang vanwege werkzaamheden naast slager de Vries (Fiep Westendorpplein)
 • Brandweerkazerne, Steenweg 81, Zaltbommel
 • Wijkcentrum ‘de Grote Aak’, J. van Oldenbarneveldtstr 2, Zaltbommel
 • Brede school, de Zandkampen 48, Zaltbommel
 • Wijkcentrum ‘De Schans’, De Poort 1, Zaltbommel
 • Dagcentrum De Harmonika, Nieuwe Tijningen 9, 5301 DA Zaltbommel
 • Pand 9, Van Heemstraweg 9, 5301 PA Zaltbommel
 • Dorpshuis Kerkwijk, Achterstraat 4, Kerkwijk
 • Kerkelijk centrum Eben Haëzer, de Kosterijstraat 2, Bruchem
 • Zorgcentrum ’t Slot, Ridderhof 1, Gameren
 • Zalencentrum Gambora, Middelkampseweg 2, Gameren
 • Ons Trefpunt, Kerkstraat 7, Nieuwaal
 • Dorpshuis `de Gaarde`, Schoolstraat 8, Nederhemert
 • Huis Brakel, Dwarssteeg 2, Brakel
 • De Wilhelminahof, Wilhelminalaan 13, Brakel
 • Dorpshuis Podarwic, Burg. Posweg 1a, Poederoijen
 • Dorpshuis Den Ham, Burg Hobolaan 1b, Zuilichem
 • Dorpshuis ’t Gement, Donkerstraat 19, Aalst

Welke stemlokalen zijn toegankelijk voor mindervaliden?

De toegankelijkheid van onze stembureaus is niet gewijzigd ten opzichte van de vorige verkiezingen. Ieder stembureau beschikt over een invalidenparkeerplaats. Tevens zijn alle stembureaus dit jaar voorzien van een leesloep met verlichting. Op ieder stembureau vindt u een uitvoering van de kandidatenlijst in groot letter en braille.

Heeft u vragen over de toegankelijkheid van onze stemlokalen? Neemt u dan contact op met Bureau Verkiezingen van Burgerzaken via telefoonnummer 14 0418.

Wat zijn de openingstijden van de stemlokalen?

De stemlokalen zijn geopend van ’s ochtends 07.30 uur tot ’s avonds 21.00 uur. Het mobiele stembureau heeft afwijkende openingstijden.

Rijdt ook dit jaar de rode Stembus rond?

Jazeker! Wat is er nu leuker dan stemmen in onze enige echte stembus?

Wat zijn de locaties van de rode stembus?

De route van de stembus is als volgt:

 • 06.30 – 08.30 uur   NS Station Zaltbommel
 • 08.45 – 09.45 uur   Parkeerterrein sporthal de Ring
 • 10.00 – 10.30 uur   Markt Zaltbommel
 • 11.00 – 13.00 uur   Weko Delwijnen
 • 13.30 – 14.00 uur   Bern
 • 14.30 – 15.00 uur   Speeltuin Nederhemert-Zuid
 • 15.30 – 16.30 uur   Plein tegenover MCD Aalst
 • 17.00 – 18.00 uur   NS station Zaltbommel
 • 18.15 – 19.15 uur   Parkeerterrein sporthal de Ring
 • 19.30 – 21.00 uur   Markt Zaltbommel

Ik wil graag stemmen in de stembus. Wat heb ik daarvoor nodig?

U heeft voor de verkiezingen op 23 mei een stempas nodig. En een legitimatiebewijs dat niet langer dan vijf jaar is verlopen. Om te kunnen stemmen in de rode mobiele stembus heeft u niks extra’s nodig.

Kan iemand anders voor mij stemmen?

Bent u verhinderd op 23 mei, vraag dan iemand anders om voor u te stemmen. Dat kan op twee manieren:

 1. Onderhandse volmacht
  Iedereen die ook in de gemeente Zaltbommel woont en zelf een stempas heeft ontvangen, kan voor u stemmen. Vul de achterkant van uw beide stempassen in. Geef de ingevulde stempassen en een kopie van uw identiteitsbewijs mee.

 2. Schriftelijke volmacht
  Wilt u iemand anders voor u laten stemmen? Vraag dan uiterlijk 20 mei schriftelijk bij de gemeente een volmacht aan. Staat degene die voor u gaat stemmen op 9 april 2019 ook in Nederland ingeschreven en ontving de gemachtigde zelf ook een stempas? Dan kunt u een schriftelijke volmacht aanvragen.

Kan ik in een andere gemeente stemmen?

Ja, u kunt in iedere gemeente in Nederland stemmen. U heeft hiervoor een kiezerspas nodig. Zo’n kiezerspas kunt u verkrijgen door met uw stempas naar het gemeentekantoor te gaan. Daar wordt uw stempas ingenomen en ontvangt u een kiezerspas. Met een kiezerspas en uw legitimatiebewijs kunt u dan gaan stemmen in elk willekeurig stemlokaal in Nederland.

Hoe vraag ik een kiezerspas aan?

Een kiezerspas kunt u mondeling of schriftelijk aanvragen bij het gemeentekantoor. Neem bij het mondeling aanvragen uw stempas mee naar het gemeentekantoor. Het mondeling aanvragen van kiezerspassen kan tot uiterlijk woensdag 22 mei, 12.00 uur. U kunt ook schriftelijk een verzoek doen voor een kiezerspas. U doet dit met het formulier 'Verzoek om een kiezerspas' (PDF, 24.5 kB). Dit formulier kunt u ook afhalen of aanvragen bij het team Burgerzaken. De schriftelijke aanvraag moet uiterlijk maandag 20 mei 2019 door de gemeente zijn ontvangen. Uw stempassen moet u bijvoegen. U ontvangt daarna een kiezerspas.

Wat zijn de openingstijden van het bureau Verkiezingen?

Bureau Verkiezingen van Burgerzaken is van maandag tot en met donderdag geopend van 09.00 uur tot 16.00 uur; op vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur.